Gıda Grubu
Çikolata Grubu
Çikolata Ürün Detay Sayfası
N-6184-trtrImg

Sao Thomà - Orjin Çikolata

Tür: Barry Callebaut Ürünleri
Ürün Kodu:
Ölçüler:
Marka:
Ürün Açıklaması:

1470'li yılların başında Hindistan'a giden bir rota arayan Portekizli kâşifler, Afrika'nın Batı kıyısının açıklarında, Gine Körfezi'nde kimsenin yaşamadığı bir ada buldular ve ona Sao Thomé adını koydular. Ada, aşırı derecede değişken çevre ve iklim koşulları sunuyor. Batı'daki sert, dağlık ve bazalt yüzeylerden, eşsiz kuş türlerine ev sahipliği yapan mangrovlara. Birkaç mil ötede, üzerinde yürüyebileceğiniz kadar yoğun bitki örtüsüyle kaplı, eski bir volkanik krater gölü bile var. Kakao yolu bizi Doğu'ya, tropik yağmur ormanına götürüyor. Özellikle burada, toprak Afrika'nın en güçlü kakao çeşitlerinden biri için ideal.

Tat profili
Yüksek kakao konsantrasyonuna sahip bitter çikolata. Aroma hafiften baharatlı olup, cappucino'nun kavrulmuş tadı ve etkisi yanında hissedilir. Hissedilen tat ilk başta hoş bir şekilde hafif acı, dolu ve meyvelidir; şekerli siyah meyve etkisi de hissedilir. Daha sonra, çiçek ve kahve çekirdeklerinin etkisi hissedilir. En sonunda hafif meşe çeşnisi ortaya çıkar.

Sao Thomé kakaosunun tarihi ve kökeni
Sao Thomé eski bir Afrika kakaosu geleneğine sahiptir. Beldeden Çikolata Adası olarak da söz edilir. Kakao 1822 yılında Brezilya'dan, önce küçük bir ada olan Principé'ye, daha sonra Sao Thomé'ya tanıtılmış ve burada çabucak kahve plantasyonlarının yerini almıştır. Adada üretilen, oldukça koyu ve yoğun kakao, şaşırtıcı aroma kokularına sahiptir. Mahsulün yılda yaklaşık 3.000 tonla sınırlı olması, bu çeşidin çok aranan ve özel olmasını sağlamaktadır. Sao Thomé kakaosu, Brezilya kakaosunun orijinal özelliklerini hâlâ korumaktadır ama daha az keskindir. Forastero genlerinin varlığının ortaya çıkardığı çok büyük, kırmızı çekirdekler, çok eşit şekilde fermente edilerek çok kaliteli kakao elde edilir.Go back